puszczykowka.pl

logo1-15

„ZBLIŻENIA” – NIEZWYKŁE SPOTKANIA FOTOGRAFICZNE

native_ornament

Naszym marzeniem zawsze było ściągnąć do tego magicznego miejsca, jakim jest Kraina Puszczyka, ludzi, którzy potrafią patrzeć i widzieć piękno otaczającej nas natury. Wszystko zaczęło się od … dzięcioła, który wykuł dziuplę w naszej jabłonce, a my filmowaliśmy jego potomstwo, wyglądające z drzewa i zamieszczaliśmy filmiki na Facebooku. Odezwał się do nas Łukasz Horoszko, którego piękne fotografie obserwowaliśmy już wcześniej w mediach społecznościowych, z pytaniem, czy może sfotografować naszego dzięcioła i tak rozpoczęła się nasza wspólna przyrodnicza przygoda, która zaowocowała w ten sposób, że:

 
17.06.2023 po raz pierwszy w Krainie Puszczyka odbył się festiwal fotografii przyrodniczej Zbliżenia – Niezwykłe Spotkania Fotograficzne.
 
Przed festiwalem poznaliśmy organizatorkę – prywatnie- fantastyczną, ciepłą, zawsze uśmiechniętą, a bardziej oficjalnie:
 
Małgorzata Pawelczyk – pasjonatka fotografii, laureatka wielu konkursów fotograficznych, autorka wielu wystaw, także za granicą. 
Wiceprezes Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, Rzeczywisty Członek Fotoklubu RP Stowarzyszenie Twórców, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, członek Ogólnopolskiej Grupy Twórczej Art Focus 13. Animatorka fotograficzna plenerów Kobiece Fotofascynacje. Prowadzi Fanpage na Facebooku – Wędrówki Wiatrem Podszyte Małgośki Pawelczyk.
 
Drugim organizatorem festiwalu jest wspomniany wcześniej:
 
Łukasz Horoszko – pasjonat fotografii, podróżujący po Podlasiu. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Współwydawca kalendarza od roku 2020. Laureat wielu konkursów fotograficznych oraz autor wielu wystaw indywidualnych, jak również uczestnik festiwalów międzynarodowych. Człowiek wielu talentów, bo oprócz wspaniałych fotografii możemy również podziwiać jego artystyczne rzeźby, których inspiracją jest natura. Wiele z nich można podziwiać w Krainie Puszczyka.
 
Podczas festiwalu w 2023r. można było wysłuchać bardzo ciekawych prelekcji, prowadzonych przez wspaniałych fotografików:
 
Magdalena Właszek – zajmująca się fotografią od dekady, Jej zdjęcia ukazują osobisty stosunek do przyrody, jak i skłonność do zagłębiania się w piękno otaczającego ją świata. Autorka poszukuje sposobów na wyrażenie siebie eksperymentując z właściwościami optycznymi różnych obiektywów, a także z kolorami w procesie post produkcji zdjęcia. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatką wielu wyróżnień w konkursach fotograficznych. Od 2020r. Członkini Fotoklubu RP Związku Polskich Fotografów Przyrody, a od 2016r. Współprowadzi grupę Krajobraźnia,
 
Fotoczaty, czyli Magdalena Sarat i Łukasz Łukasik – fotografowie przyrody, autorzy książki „Łosie w kaczeńcach. O czym milczy Biebrza”Fotografia przyrodnicza stała się wielką pasją i ich sposobem na życie, zajęciem, któremu poświęcają każdą wolną chwilę. O Biebrzy, jej przyrodzie i zwierzętach wiedzą chyba wszystko. Spotkanie z nimi, połączone z projekcją slajdów z ich fotoczatów było wspaniałym przeżyciem dla wszystkich miłośników przyrody oraz pasjonatów fotografowania natury.. Pierwsze zdjęcia Łukasza opublikowane na łamach czasopism przyrodniczych stały się początkiem przygody dziennikarskiej oraz współpracy z takimi magazynami, jak: „Przyroda Polska”, „Ptaki Polski”, „Fotonatura”, „Las Polski”, „Echa Leśne” i inne. Zdjęcia i teksty Magdy natomiast można znaleźć między innymi w magazynach: „Przyroda Polska”, „Ptaki Polski” jak również w książkach i albumach o tematyce przyrodniczej.
 
Krzysztof Mierzejewski – z pochodzenia jest mieszczuchem. W dużym mieście spędził ponad 30 lat swojego życia. Zawsze jednak ciągnęło go na otwarte przestrzenie. Przestrzenie pełne światła i koloru. Mieszkając w mieście każdą wolną chwilę starał się wykorzystać na pobyt poza miastem. Marzył, żeby przeprowadzić się w jakieś zaciszne miejsce i żyć otoczony przyrodą. Marzenia się spełniają, porzucił wielkie miasto i osiadł na przepięknej Suwalszczyźnie. Tutaj jest jego miejsce i przestrzeń do fotografowania. Obecnie pracuje jako operator kamery w lokalnych mediach. Bliższa jest mu jednak fotografia. Z zasobów Krzysztofa chętnie korzystają instytucje i firmy promujące region.,
 
Elizjum Boch & Baranowski –  prywatnie Łukasz Bochnia i Marcin Baranowski. Razem Elizjum od przeszło ośmiu lat. Przyrodnicy, miłośnicy odkrywania otaczającego świata, zafascynowani światłem i biwakami w niedostępnych ostępach, pasjonaci spisywania swoich przeżyć. Ich fotografia nierozerwalnie połączyła się z szeroko pojętą wodą i dzikim życiem w koronach drzew. W fotografii przyrodniczej wierni filozofii „Drogi”, której doświadczenie i zgłębianie staje się najwyższą wartością. To co tworzy Elizjum to połączenie dzikiej natury i tego co w niej najpiękniejsze.
O ptakach i zwierzętach oraz o tym jak one nas widzą – co jest niezwykle cenne dla fotografów przyrody, jak zawsze niezwykle ciekawie opowiadał Adam Zbyryt – biolog, zoolog, ornitolog, popularyzator nauki. Związany z Uniwersytetem w Białymstoku. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt, które opisuje w swoich fantastycznych książkach. Razem z Marcinem Cichońskim prowadzi cykl audycji przyrodniczych „Dwóch ludzi z puszczy” na antenie radia 357. Był prelegentem prestiżowego TEDx i wielu innych wydarzeń popularnonaukowych. Regularnie komentuje wydarzenia przyrodnicze w telewizji i radio. Poza tym prowadzi edukację przyrodnicza na swoim fanpage’u na Facebooku Adam Zbyryt – Człowiek z Puszczy. 
Otrzymał tytuł „Popularyzatora Nauki 2021” w kategorii Animator w konkursie zorganizowanym przez PAP „Nauka w Polsce. Jego największą pasją jest odkrywanie złożonych relacji w świecie zwierząt i przekazywanie wiedzy na ich temat.
 
 Na zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia fotograficznego mieliśmy możliwość obejrzenia w plenerze, w kinie pod chmurką, w otoczeniu łąki i lasu, dwóch pięknych filmów Zdzisława Folgi – absolwenta wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Autora kilku indywidualnych i grupowych wystaw fotograficznych, których tematem była przede wszystkim przyroda oraz człowiek. Po swoim pierwszym debiucie filmowym (Cząstka Podlasia 2014) zamienił aparat fotograficzny na kamerę. Uhonorowany nagrodą specjalną 18 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im.Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi. Wyróżniono go za wyjątkową umiejętność ukazania walorów przyrodniczych w filmie Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Cztery Pory Roku.” Od kilku lat zajmuje się również dźwiękowymi nagraniami terenowymi (tzw. field recordingiem). Owoce tej pracy można zobaczyć na platformie: puls.podlaskie.travel. 
W trakcie przerw między prelekcjami, można było podziwiać galerie zdjęć Kobiece Fascynacje, Narew – pół wieku po Puchalskim oraz Podlasie po horyzont.
Podczas festiwalu można było zakupić wiele ciekawych rzeczy:
– ręcznie malowane obrazki, kubki, torby z ptakami i innymi mieszkańcami lasu u Agnieszki Ciszewskiej,
– u Małgorzaty Zbyryt – Leśne Szycie – wysokiej jakości chusty, kominy i opaski – wszystko z mieszkańcami lasu,
– wydawnictwo Paśny Buriat zaopatrzyło nas w lektury,
Fotoforma zaprezentowała lornetki oraz sprzęt fotograficzny, 
AlbumyArt – wydruki, odbitki fotograficzne oraz albumy,
Koło Gospodyń Wiejskich „Macierzanka” nakarmiło głodomorków,
– były lokalne wyroby z Krainy Puszczyka,
– można było nabyć rzeźby Łukasza Horoszko,
– z sąsiedzką wizytą wpadł Tomasz Kłosowki, u którego można było zakupić przepiękne albumy oraz lektury dotyczące Biebrzy wraz z autografem.
 
Liczba uczestników III, ale pierwszego odbywającego się w Krainie Puszczyka Festiwalu, przerosła nasze oczekiwania – w pewnym momencie trzeba było donosić ławki. Atmosfera podczas imprezy, pomimo deszczu była niezwykła: pełna spokoju i harmonii – jak na ludzi związanych z naturą przystało. Zarówno organizatorom, jak i uczestnikom Festiwalu bardzo przypadła do gustu Kraina Puszczyka, dlatego też została podjęta decyzja, że Zbliżenia – Niezwykłe Spotkania Fotograficzne będą cyklicznie odbywać się w Krainie Puszczyka, z czego bardzo się cieszymy i już nie możemy się doczekać kolejnej edycji, która odbędzie się 15 czerwca 2024r.
 
Wstęp na imprezę jest gratisowy. Wszystkie informacje dotyczące Festiwalu będą systematycznie zamieszczane na Facebooku oraz na naszej stronie.
 
Zapraszamy !
Scroll to Top