Szlak lnu i konopi

Share

Odległość od Puszczykówki  36,4 km

Szlak lnu i konopi powstał w celu zachowania tradycji i pamięci o dawnym życiu na wsi i krajobrazie obszarów wiejskich, na szlaku lnu i konopi turystom przekazywana jest historia ginących roślin.
Już mało kto pamięta że rośliny włókniste i oleiste takie jak len i konopie były uprawiane na Podlasiu od wieków. Rodzime odmiany lnu i konopi dawały znakomitej jakości olej i włókno na płótno oraz liny i nie miały właściwości narkotycznych. Ze względu na pracochłonny proces przerobu, a co za tym idzie ? wysokie koszty, len i konopie zostały z czasem wyparte z rynku przez rzepak oraz importowaną bawełnę, jutę, sizal czy tworzywa sztuczne. W ciągu ostatnich 2 dekad upraw całkowicie zaprzestano. Teraz jest szansa na ich powrót dzięki projektowi ?Bramy na Bagna? który uzyskał wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a także Islandii, Liechtensteinu i Norwegii poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Jednym z gospodarstw kultywujących tą tradycję jest ?Ruczaj?  położony urokliwie we wsi Karczmisko, nieopodal Czarnej Wsi Kościelnej.

Serdecznie polecamy!

Wszystkie zdjęcia użyte na stronie należą do Puszczykówki.
Kopiowanie bez zgody właścicieli zabronione.