Miejscowość Dobarz, z Puszczykówki odległość ok. 55 km.
Biebrzański Park Narodowy został utworzony 09.09.1993 r. i jest największym parkiem narodowym w Polsce. Chroni on rozległe i prawie niezmienione dolinowe torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów. Dolina Biebrzy jest bardzo ważnym miejscem gniazdowania, żerowania i odpoczynku dla ptactwa wodno-błotnego, toteż w roku 1995 została wpisana na listę siedlisk konwencji RAMSARowskiej tj. obszarów mokradłowych o międzynarodowym znaczeniu, zwłaszcza jako środowiska życia ptactwa wodno-błotnego.
Rozległość obszaru, jego pierwotność i odmienność sprawiają, że w dolinie Biebrzy zachowała się specyficzna fauna w dużym stopniu związana z naturalnymi ekosystemami bagiennymi i wodnymi. Stwierdzono tu obecność:
Carski Trakt - to droga powiatowa idąca niemal przez środek Biebrzańskiego Parku Narodowego na długości około 35 km.
Powstała pod koniec XIX wieku. Wartość swoją zawdzięcza wspaniałym biebrzańskim krajobrazom oraz możliwości podziwiania przyrody. Droga przebiega przez cenne obszary Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Natura 2000. Najciekawszy przyrodniczo i krajobrazowo odcinek drogi prowadzi od wsi Strękowa Góra do miejscowości Osowiec-Twierdza.
Droga miała służyć carskim wojskom ale tez po odzyskaniu niepodległości służyła wojsku polskiemu stacjonującemu w Twierdzy Osowiec.
Carska Droga jest doskonałym miejscem do obserwacji zwierząt, zwłaszcza łosi, wykonano przy niej kilka punktów obserwacyjnych i wież widokowych.
Król" Biebrzy czyli Krzysztof Kawenczyński mieszka w Suchej Barci - jedynej zagrodzie w Budach którą na stałe zamieszkuje człowiek. Jeszcze 10 lat temu Krzysztof mieszkał w Warszawie, gdzie przy Barbakanie miał swój własny antykwariat.
Po raz pierwszy nad Biebrzę przyjechał 30 lat temu i jak sam mówi, od razu się zakochał w tutejszym krajobrazie. Gdy przyjechał tu ponownie 10 lat temu na nowo odżyła miłość do pól bagien i lasów. Wtedy postanowił zamieszkać tu na stałe. Sprzedał antykwariat, kupił Suchą Barć, spakował walizki i na zawsze pożegnał się z cywilizacją. Od tamtej pory rytm jego życia wyznacza przyroda.
Wnętrze jego domu przypomina prawdziwy skansen. W kuchni stare garnki, gliniane dzbanki, stary kaflowy piec oraz balia do prania. W pokoju mnóstwo starych książek, rzeżb i obrazów. Nastroju dodaje melancholijna muzyka płynąca z przedwojennego gramofonu. Z dobrodziejstw cywilizacji ma tylko prąd i telefon.
W stajni na podwórku mieszkają dwa tarpany: Lambada i Liwar; na ganku przed domem wylegują się koty a po podwórku biegają psy. Latem mieszka z nimi również rodzina bociania.
Na podwórku stoi jeszcze jedna drewniana chata którą Krzysztof wynajmuje dla gości. Przekraczając jej próg przenosimy się na początek 20 wieku... Nielada atrakcję stanowi drewniana sauna w której zażyć można gorącej kąpieli.
Sucha Barć stanowi doskonałe miejsce na weekendowy wyjazd. Oprócz tego, że możemy na chwilę poczuć się tak jak nasi przodkowie, to jeszcze podczas spaceru do lasu czy na bagna nietrudno o spotkanie z największym ssakiem żyjącym nad Biebrzą - łosiem. W pobliżu znajdują się oznakowane szlaki turystyczne oraz wieża z pięknym widokiem na dolinę Biebrzy.