Augustów

Share

Augustów - 33 km od Puszczykówki

Augustów to piękne, turystyczne miasto, które istnieje już od XVI w. Swoją atrakcyjność zawdzięcza położeniu wokół jezior i lasów Puszczy Augustowskiej. Przyroda, która je otocza nadaje mu niezwykły charakter i corocznie przyciąga rzesze turystów.

Augustów jest idealnym miejscem na letni wypoczynek na Podlasiu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miasto zapewnia odwiedzającym mnóstwo możliwości spędzania czasu wolnego, od aktywnych form sportowych po spokojne, odprężające i wyciszające spacery pięknymi krajobrazami.

Ze względu na ilość otaczających to miasto jezior Augustów jest doskonałym miejscem na uprawianie turystyki aktywnej i sportów wodnych. Dobrze zorganizowana i liczna sieć wypożyczalni sprzętów wodnych oferuje turystom szeroki zakres usług. Bez problemu można skorzystać z rowerów i skuterów wodnych, kajaków, motorówek, żaglówek, a nawet z elektrycznego wyciągu nart wodnych. Każda z tych form dostarcza innych wrażeń dlatego warto skorzystać z różnych ofert. Kajaki umożliwiają dotarcie do najpiękniejszych zakątków przyrody augustowskiej a przy tym dostarczają niesamowitych wrażeń. Dla tych, którzy lubią mniej aktywny wypoczynek proponujemy skorzystanie z oferty Żeglugi Augustowskiej ? rejs statkiem po jeziorach Augustowszczyzny lub niezapomniane wycieczki gondolami. Podczas rejsów mamy okazję usłyszeć trochę o historii Kanału Augustowskiego, dowiedzieć się nieco o otaczającej jeziora przyrodzie oraz cieszyć się jej pięknym widokiem. Polecamy również spacery wokół jezior lub specjalnymi trasami spacerowymi , np. pięknym bulwarem nad rzeką Nettą. Ciągnąca się wzdłuż rzeki, wyłożona kostką aleja spacerowa, zdobiona wierzbami i ławeczkami zachęca do romantycznego spaceru.

ZABYTKI ? spacer po Augustowie

Augustów to nie tylko stolica sportów wodnych. Każdy kto lubi zwiedzać miasta tu także będzie mógł znaleźć interesujące miejsca. Pierwszym z nich może być Rynek Zygmunta Augusta, który obecnie jest centrum przede wszystkim wieczornego życia Augustowian i turystów. Miejsce to przyciąga ze względu na przyjemny klimat oraz liczną ilość restauracji, barów, ogródków kawiarnianych itp. lokali, w których można zjeść i odpocząć po pełnym wrażeń dniu. Poza tym rynek upiększają odrestaurowane kamienice, fontanna, granitowa kostka zamiast asfaltu oraz ławeczki i kolorowe kwiaty. Dodatkowym atutem centrum jest park, który w upalne dni pozwala odpocząć w cieniu drzew. Jak na centrum miasta przystało znajduje się tu także pomnik upamiętniający uzyskanie praw miejskich. W przypadku Augustowa jest to kolumna Zygmunta II Augusta. Powracając z Rynku można wybrać drogę spacerową jaką jest ul. Mostowa. Również wyłożona granitową kostką w ciekawe wzory, otoczona kamieniczkami, ładnie oświetlona i prowadząca na Promenadę jest doskonałą trasą na miły spacer. Wspomniana już Promenada to kolejny punkt jaki powinien znaleźć się na szlaku zwiedzających Augustów. Prowadząca wzdłuż rzeki Netty, pięknie odrestaurowana jest miejscem wprost idealnym na spacer z ukochaną osobą. Warto również zaznaczyć, że trasa ta jest dostosowana także do ruchu rowerowego. Podążając Promenadą można przedłużyć spacer o równie atrakcyjne bulwary. Jeśli natomiast ktoś lubi długie wędrówki po mieście zachęcamy do dalszego spaceru, na którym po bulwarach można dojść do Mostu na Śluzie Augustowskiej, przy której z kolei mieści się Pomnik poległych mieszkańców Ziemi Augustowskiej. Dalszą wędrówkę proponujemy odbyć ul. 29 listopada gdzie znajduje się centrum rekreacyjno ? sportowe ?Kaktusik?. Jest to miejsce wymarzone dla turystów z dziećmi, ponieważ stworzono tam cały kompleks atrakcji dla dzieci stanowiący dobrze wyposażony plac zabaw oraz zagrodę z kucykiem. Dorośli natomiast mogą w tym czasie odpocząć w kawiarnianym ogródku. Dalej skręcając w ul. Portową dojdziemy do Portu Żeglugi Augustowskiej. Tam możemy skorzystać z rejsu statkiem lub gondolą i w ten sposób pozwolić naszym nogom na odpoczynek oraz zobaczyć przepiękne tereny wokół jezior augustowskich.

Inne miejsca, które warto zobaczyć to Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego położona przy ul. Ściegiennego, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w wieży którego znajduje się Izba pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich, nietypowy pomnik z hasłem ?Nigdy więcej wojny?, Muzeum Kanału Augustowskiego w budynku Dworku Prądzyńskiego, a także Muzeum Ziemi Augustowskiej z wystawami sprzętu związanego z rolnictwem i rybołówstwem oraz rękodziełem wiejskim. Koniecznie powinno się odwiedzić, a przynajmniej zobaczyć restaurację ?Albatros?, którą rozsławiła piosenka Janusza Laskowskiego "Siedem dziewcząt z Albatrosa". Niewątpliwe warto też zajrzeć na Plażę Miejską i Deptak, które będąc szczególnie atrakcyjnymi zasługują na oddzielny opis.

Miasto oferuje również inne ciekawe atrakcje. Można pojeździć kładami, skorzystać z toru kartingowego, strzelnicy lub przejechać się Wigierską Kolejką Wąskotorową po terenach Puszczy Augustowskiej.

AUGUSTÓW ? imprezowe miasto

Nie można nie wspomnieć o tym, że na mapie imprez letnich Polski Augustów przedstawia się bardzo korzystnie. Organizowane tu coroczne imprezy przyciągają mnóstwo turystów. Liczne festyny, pokazy, koncerty, konkursy, zawody stanowią nieodłączną część letniego życia Augustowa. Do cyklicznych imprez wpisały się już: Pływanie Na Byle Czym, Augustowskie Lato Teatralne, Międzynarodowe Mistrzostwa w Skokach na Nartach Wodnych, Balladowe Wieczory nad Neckiem, Maraton Pływacki, Regaty o Puchar burmistrza Miasta Augustowa, a także festiwale rodzinne, zawody balonowe, turnieje siatkówki plażowej, imprezy koncertowe oraz wystawy fotograficzne. Krótko mówiąc nie sposób przyjechać do Augustowa w letnie dni i nie natknąć się na jakąś imprezę.

Wszystkie zdjęcia użyte na stronie należą do Puszczykówki.
Kopiowanie bez zgody właścicieli zabronione.