Nasza siedziba

Share

nasza siedziba 001Puszczykówka ? miejsce położone u stóp lasu, na końcu świata, w centrum Europy.

Miejsce, w którym czas ma wieczne wakacje, a przyroda wnika w każdą komórkę.

Miejsce tętniące spokojem i pierwotną energią, która zniewala, każe zanurzyć się we mchu, objąć drzewa i utonąć w zapomnieniu?
Puszczykówka ? nasze siedlisko, jest położone za Suchowolą, niedaleko wsi Okopy  (miejsca narodzin księdza Jerzego Popiełuszki), powstałej w XVI wieku w czasie zasiedlania Puszczy Nowodworskiej. Jej nazwa  pochodzi od kurhanów średniowiecznych, zwanych przez miejscową ludność ?okopami?.

nasza siedziba 003Las, który w tutejszym żargonie określany jest Turem  kryje nieprzebrane bogactwo fauny i flory. Gnieździ się tu ginący dzięcioł trójpalczasty. Można zaobserwować wędrujące nad Biebrzę gęsi i żurawie, czaple, brodzące po łące bociany, wilgi, kosy, dzięcioły, kukułki, łabędzie, kruki, jastrzębie, myszołowy, błotniaki, słowiki. W okresie lęgowym od końca kwietnia do czerwca ptaki urządzają przepiękne koncerty trwające od świtu do późnej nocy.

Łosie, które nie boją się ludzi przychodzą pod dom, a sarny i koziołki przebiegają drogę świecąc białymi zadkami. Dziki urządzają stołówkę pod tutejszymi dębami. Jesienią wiewiórki przychodzą na orzechy włoskie i laskowe, aby gromadzić zapasy na zimę.

Miłośnicy przetworów i zdrowej wiejskiej żywności znajdą u nas stary, ponad 70-cio letni sad jabłkowy z rzadkimi już odmianami: szarą renetą, papierówką, ananasówką i innymi. Czerwiec to miesiąc kiedy owocują nasze truskawki, a lipiec i sierpień to czas zbierania plonów z warzywniaka: zioła, ogórki, cukinia, fasola, marchew, pietruszka, buraczki ? wszystko hodowane na naturalnym nawozie.

nasza siedziba 002Za naszą stodołą rośnie najwięcej kurek, w związku z czym od czerwca do końca września można się rozkoszować jajecznicą z kurkami i zupą kurkową. Prawdziwki i czerwonogłówce rosną przy samym wjeździe do Puszczykówki. Amatorzy kołpaków, inaczej zwanych turkami również będą usatysfakcjonowani.

Na rowerzystów czekają wytyczone szlaki rowerowe, m.in. szlak śladami księdza Jerzego Popiełuszki.  Osoby pasjonujące się Nordic Walking znajdą w naszych lasach dróżki, na których w ciszy i spokoju będą mogły realizować się w tym sporcie.
Zima natomiast to czas nart biegowych i kuligów.

Puszczykówka, to również przedsionek nieogarniętych rozlewisk Biebrzy i obszarów zaliczanych do Natury 2000.
Wszystkich, którzy chcą odetchnąć od miejskiego zgiełku zapraszamy w objęcia Puszczykówki.

 

Wszystkie zdjęcia użyte na stronie należą do Puszczykówki.
Kopiowanie bez zgody właścicieli zabronione.